21 EKİM İYOT EKSİKLİĞİ GÜNÜ
21 EKİM İYOT EKSİKLİĞİ GÜNÜ
21 Ekim 2016 Cuma - 09:42
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
21-ekm-yot-eksklg-gunu

Tiroit hormonlarının üretimi için temel bir madde olan iyot, gıdalarla veya suyla alınabilen bir mikrogıda, bir element. Eksikliğinde ciddi sağlık sorunları gelişebiliyor. Bu nedenle uzmanlar, iyot eksikliğinin, dolayısıyla ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için iyot desteğinin anne karnındayken başlaması gerektiğini söylüyor.

Yeterli iyot alınmaması sadece tiroit hormon eksikliği değil birçok sağlık problemini beraberinde getirebiliyor.

 İyot eksikliği nedeniyle düşükler, ölü doğumlar, bebeklerde doğum anomalileri, perinatal çocuk kayıplarında artış, nörolojik ve psikomotor gelişim bozuklukları, yenidoğanda hipotiroidi, çocukluk ve ergenlik dönemi zihinsel ve fiziksel gelişme geriliği, tüm yaşlarda guatr, hipotiroidi, mental fonksiyonlarda zayıflık görülebilir. İyot eksikliği için en önemli dönem, gebeliğin başından 3 yaşına kadar geçen dönemdir.

Mevcut iyotlu tuzların iyi saklanmaması ve büyük paketlerde satılması iyot kaybına yol açabiliyor. Tuzun iyot kaybına uğramaması için ışık geçirmeyen kaplarda saklanması gerekiyor. Ayrıca tuzun yemek pişirilirken değil piştikten sonra konulması da iyodun buharlaşmasını önlüyor.

İyot eksikliğinden korunmak için iyotlu tuz, deniz ürünleri, iyottan zengin gıdalar ya da gıda ekleri ile günlük ortalama 250-300 mikrogram iyot alınması gerekir. Sağlıklı bir gebelik ve emzirme döneminde deniz balıkları, ıspanak-pazı gibi yeşil yapraklılar, şalgam, kabak, kuru fasulye, sarımsak, yumurta, süt ve süt ürünleri alımı doktor kontrolü ile sağlanmalıdır. Ayrıca brokoli, karnabahar, lahana gibi tiyosiyanat içeriği yüksek gıda tüketimi kısıtlamalı ve sigara dumanı gibi perklorat ve diğer kimyasalların olduğu ortamlardan uzak durulmalıdır

Etiketler : İyot,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.