İvrindi 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi - Balıkesir / İvrindi / - İvrindi 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
DUYURULAR
03 Mayıs 2018 Perşembe - 10:37

2 Mayıs 2018 Dünya Astım Günü

GARD Türkiye kapsamında, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile Dünya Astım Günü (Mayıs ayının ilk Salı günü) etkinlikleri kapsamında, ülkemizde 2018 yılında da toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmektedir. “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile bu yıl 1 Mayısın 2018’in tatil olması nedeniyle 2 Mayıs 2018 tarihinde ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.
Dünya Astım günü etkinliklerinin bir parçası olarak daastım hastalığı hakkında basın mensuplarına kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz!
Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir?
Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefesdarlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürükgibi belirtilerle kendini gösterir.
Astım ne sıklıkta görülmektedir?
Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden birive 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır.
Astım tedavi edilebilir mi?
Astım tedavisinin amacı hastalığın kontrol altına alınması ve sağlanan bu durumun idame ettirilmesidir.Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır.Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler.Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu (inhalasyon) ile kullanılan ilaçlardır ve bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir.
Astımlı hastalar nasıl yaşamalılar?
Astımlı hastalar, çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabilirler. Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır.

Astımlı hastalar spor yapabilir mi?
Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler. Birçok astımlı hasta performans sporlarını yapabilir.
Astımlı hastaların spor yapmasının astıma faydası var mı?
Astımda özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır.
Astımlı hastaların beslenmesinde nelere dikkat etmesi gerekir?
Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Obesitesi olan astımlı hastalarda doktor ve diyetisyen gözetiminde kilo vermeleri hastalıkların seyrini olumlu etkileyecektir. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Yapılan araştırmalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir
Astımı kontrol altında tutmak için astımlı hastalar ne yapmalıdır?
Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.

05 Eylül 2017 Salı - 11:10

UÇUCU MADDE DENETİMLERİ


Uçucu madde kullanımı gençleri ve halkımızı ciddi bir şekilde etkileyen halk sağlığı sorunudur. Başta çocuklarımız olmak üzere toplumumuzun sağlığının tehlikeli ve bağımlılık yapabilen maddelerden korunması ve ilgililerin yasa ile belirlenen cezai müeyyidelere maruz kalmaması için belirtilen hususlara uyması gerekmektedir. Bu nedenle işyerlerine yapılan denetimler büyük önem arz etmektedir. Uçucu madde üreten ve ara üretiminde uçucu madde kullanan işyerlerini bu konuda bilgilendirmek üzere, 03.08.2017 tarihinde Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Dt. Ömür AKYILDIZ, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birim Sorumlusu Selma ARDIÇ, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Çevre Ve Çalışan Şubesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ile ortaklaşa denetim ve bilgilendirmeler yapılmıştır.

23 Ağustos 2017 Çarşamba - 17:29

BAYRAM TATİLİ DENETİMLERİNE HELİKOPTERLİ DESTEK

Bayram tatilinin 10 güne çıkmasının ardından denetimlerini bugünden sıklaştıran Jandarmaekipleri, kural ihlali yapan sürücüleri helikopterle havadan belirliyor.

15 Ağustos 2017 Salı - 08:11

SON TEKNOLOJİ İLE DONATILMIŞ “MOBİL SAĞLIK TIRI” İVRİNDİDE

Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne ait Mobil Sağlık Tır’ında ÜCRETSİZ olarak Balıkesir Halkına KOLON Kanseri (50-70 yaş Kadın-Erkek) , RAHİM AĞZI Kanseri (30-65 yaş Kadın) ve MEME Kanseri (40-69 yaş Kadın) tarama hizmetleri yapılmaktadır.“Mobil Sağlık Tırı” Balıkesir ili ve İlçelerinde ücretsiz olarak tüm yıl boyunca vatandaşlarımıza kanser tarama hizmetlerini vermeye devam edecektir.

16 Haziran 2017 Cuma - 07:46

Değerli Aile Hekimi Arkadaşlarım;
10.06.2017 tarihinde yapılan AHEF olağan üstü genel kurulu ile alakalı sayın divan üyelerinin hazırlamış olduğu tutanaklar neticesinde genel tablonun bir özeti aşağıda bilgi ve taktirlerinize sunulmuştur.Divan Heyeti Başkan Dr. Ali YILMAZ, Başkan Yardımcısı Dr. Serkan KALINOMUZ, Sekreterler Dr. Özer AKAY ve Dr. Arzu YILMAZ ŞAŞOĞLU' na verdikleri emekler için teşekkür ederiz.
AHEF şuana kadar olduğu gibi bundan sonrada mevcudiyetini daha da güçlendirerek sürdürecek kurumsal yapıya sahiptir. Oluşan durum neticesinde istifa eden üyelerimizin yerlerine yedek üyelerimiz davet edilmiş, gerek aile hekimliği gündemimizin yoğunluğu gerek AHEKON un sekteye uğramaması için hızlı bir şekilde yeni yönetim ve görev dağılımının yapılması maksadı ile hafta sonu yönetim kurulu acilen toplantı yapmak için AHEF büroda bir araya gelecektir.
Oluşturulacak bu yönetim AHEF in sağlıklı bir şekilde Ekim ayında yapılacak olağan genel kuruluna kadar yola devam edecektir.
Bu vesile ile tüm meslektaşlarımıza ve aile hekimliğine inanan güvenen tüm kamuoyunun bilgilerine saygı ile sunarız.


AHEF YÖNETİM KURULU

15 Haziran 2017 Perşembe - 09:54

Dünyanın en mükemmel hastanelerinden birini yapıyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Erzurum Şehir Hastanesi nihayetinde bin 500 yataklı bir proje oluyor. Yetiştirdiğimiz uzmanlar, kullandığımız ekipman ve her türlü tıbbi cihazla burası bir referans merkezi. Dünyanın en mükemmel hastanelerinden birini yapıyoruz." dedi.

Bakan Akdağ, yapımı süren Erzurum Şehir Hastanesi inşaatını inceleyerek, müteahhit firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Akdağ, Erzurum'da bin civarında işçinin, teknik elemanın çalıştığı müthiş bir projenin yükseldiğini söyledi.

"Şehir hastanesi, mevcut Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile de birlikte kullanılacak." diyen Akdağ, şöyle devam etti:

"Erzurum Şehir Hastanesi nihayetinde bin 500 yataklı bir proje oluyor. Yetiştirdiğimiz uzmanlar, kullandığımız ekipman ve her türlü tıbbi cihazla burası bir referans merkezi. Dünyanın en mükemmel hastanelerinden birini yapıyoruz. Binanın yapısında deprem izolatörleri var. Bunun anlamı, ekipler bir deprem zamanında, ameliyathanede hastanın ameliyatına devam edebilecek. Çünkü Allah'ın izniyle binada bir kırılma, bükülme, eğilme hiç olmayacak."

Hastanelerde deprem güvenliği sistemini çok önemsediklerini vurgulayan Akdağ, deprem riski bulunan bölgelerde hastaneleri bu sistemle yaptıklarını anlattı.

Akdağ, "Erzurum Şehir Hastanesinde 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkımız var. Camiden spor alanına varana kadar tam bir külliye şeklinde tanzim edilmiş durumda. İnşallah bütün dünyaya örnek, mükemmel bir proje yükseliyor. 2017'nin bitimine yetiştirmeye çalışıyoruz. 2018 yılında bu mükemmel hizmet alanı, bütün vatandaşlarımıza, Doğu Anadolu'ya ve komşu ülkelere hizmet eder hale gelecek." diye konuştu.

İncelemeleri sırasında Bakan Akdağ'a, Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu ve AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı eşlik etti.

- 3 bin vatandaşla iftar

Akdağ, daha sonra AK Parti İl Başkanlığınca Yakutiye ilçesindeki Olimpiyat Parkı'nda düzenlenen Ahde Vefa İftar Programı'na katıldı.

Yaklaşık 3 bin vatandaşla yaptığı iftar öncesinde konuşan Akdağ, güzel Türkiye'de huzur içinde yaşamanın kıymetinin bilinmesini istedi.

Somali ve Yemen'de büyük felaketler yaşandığını dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

"Ramazan-ı Şerif'i idrak ederken kardeşlerimiz İslam coğrafyasında büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Allah'ın verdiği nimetlere bir yandan şükür edelim, bir taraftan kardeşlerimiz için dua edelim. Biz ülke olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ama İslam coğrafyasında gerçekten çok sıkıntı çeken kardeşimiz var. Rabb'im onların hepsine kolaylık versin. Cenabıhak, başta milletimizi ve bütün İslam alemini zalimlerden muhafaza eylesin. Bu zalimliği insanımıza tatbik etmeye çalışan bütün terör guruplarına karşı mücadelemiz mükemmel bir biçimde devam ediyor. Biz burada iftar yaparken şu an Türkiye'nin dağlarında, Suriye'de bizim için nöbet bekleyen, bizim için silahı omzunda bekleyen, belki çatışma içinde olan kardeşlerimiz var. Rabb'im onların hepsinden razı olsun, onlara kolaylık versin.

15 Haziran 2017 Perşembe - 09:52

Sağlık Memuruna FETÖ'den 6 Yıl Hapis Verildi
Aydın’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan sağlık memurunun 7 yıl 6 aylık cezası, ilk kez uygulanan indirimle 6 yıl 3 aya düşürüldü.
Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden FETÖ/PDY’nin Kuşadası yapılanması davasına 4. celseyle devam edildi. Duruşmada tutuklu olarak yargılanan Kuşadası Toplum Sağlığı Merkezinde memur olarak çalışan sanık H.A.B. savunma yaptı. Tutukluluğu nedeniyle biri Denizli’deki ablasının yanında diğeri ise Nazilli’de annesinin yanında kalan iki çocuğunun mağdur olduğunu iddia eden H.A.B., önümüzdeki yıl LYS ve TEOG sınavlarına girecek olan çocuklarının kötü etkilenmemesi için durumunun göz önünde bulundurularak karar verilmesini talep etti.
Mahkeme heyeti, sanık sağlık memuru H.A.B’yi FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak suçunu işlediği gerekçesiyle 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanığın durumunu göz önünde bulunduran mahkeme heyeti ilk kez bir indirim kararına hükmederek H.A.B’nin cezasında 6’da 1 oranında indirim yaparak 6 yıl 3 aya düşürdü.

15 Haziran 2017 Perşembe - 09:50

Az Sayıdaki Radyolog ile Dünyanın En Çok MR’ını Çekiyoruz!

Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, “MR tetkiklerinde, bin kişiye düşen 133 tetkik sayısıyla dünyada ilk sırada yer almaktayız. BT tetkiklerinde ise bin kişiye düşen 161 tetkik sayısıyla dünya sekizincisi durumundayız.” dedi.

Kaya, Türk Radyoloji Derneği tarafından Eskişehir’de gerçekleştirilen “3. Genel Radyografi Sempozyumu”nda yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de bulunan radyolojik görüntüleme cihazlarının OECD ülkelerindekilere kıyasla ortalamanın altında olduğunu söyledi. Türkiye’de radyoloji uzmanı sayısının da düşük olduğuna dikkati çeken Kaya, “100 bin kişiye düşen radyolog sayısı Türkiye’de 5 iken, bu rakam Avusturya’da 17, Fransa’da 15, Finlandiya’da 13, Norveç’te 12, İsviçre’de 11, Almanya’da 11, İngiltere’de 7 olarak görülüyor.” diye konuştu.

Bütün bunlara karşın çok yüksek sayılarda tetkik yapıldığını vurgulayan Kaya, “MR tetkiklerinde, bin kişiye düşen 133 tetkik sayısıyla dünyada ilk sırada yer almaktayız. BT tetkiklerinde ise bin kişiye düşen 161 tetkik sayısıyla dünya sekizincisi durumundayız.” diyerek, şöyle devam etti:

“Bir yandan nüfus başına düşen tetkik sayıları bu kadar yüksekken, diğer yandan nüfus başına düşen radyoloji uzmanı sayısı da ciddi oranda düşük. Bu durum radyologların inanılmaz derecede iş yüküyle karşı karşıya kalmalarına neden oluyor. Bazı radyoloji uzmanları günde 200 kadar ve hatta daha fazla rapor yazmak zorunda kalıyor. Bu durum da tetkik kalitesinin düşmesine neden oluyor. Yoğunluğun ortaya çıkardığı bir kalite sorunuyla karşı karşıyayız. Türk Radyoloji Derneği olarak yaptığımız birçok analiz, asıl sebebin hastalarımızın aşırı talebi nedeniyle tetkiklerin çok istenmesi olduğunu gösteriyor. Özellikle klinik hekimlerimizin de hastaları değerlendirmeye yeterince zaman ayıramaması nedeniyle bu istek gittikçe artıyor.”

FİZİKSEL İSTİSMAR TANISINDA RADYOLOJİNİN ÖNEMİ BÜYÜK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Pediatrik Radyoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Meltem Ceyhan Bilgici de fiziksel istismara uğrayan çocukların tanısında radyolojinin çok büyük önemi olduğunu belirtti. Bilgici, şunları kaydetti:

“Çocuk istismarının ‘fiziksel istismar’, ‘cinsel istismar’, ‘duygusal istismar’ ve ‘ihmal’ olmak üzere farklı tipleri vardır. Fiziksel istismar (Hırpalanmış çocuk sendromu, dövülmüş çocuk sendromu, kaza dışı yaralanma) bir erişkinin, otoriteyi sağlama, cezalandırma ya da öfke boşaltma amacıyla elle veya aletle çocuğa şiddet uygulayarak çocuğa zarar vermesidir. Fiziksel istismar sonucunda vücutta oluşan hasarlar; ciltte kızarıklık ve morluklar, yanıklar, kırıklar, kafa içi yaralanma, göz lezyonları, karın ya da göğüs içi organ yaralanması biçiminde olabilir. ‘Sarsılmış Bebek Sendromu’ fiziksel çocuk istismarının ağır bir formudur. En sık 2 yaş altında görülür. Özellikle 6 ayın altındaki çocuklar şiddetlice sallandıkları zaman, beyin dokusu kafatasının içinde ileri geri hareket eder ve bunun sonucunda kan damarlarının yırtılması ile beyin zarlarında ve beyin içerisinde kanamalar gelişebilir. Sarsılmış bebek sendromunda sıklıkla dışarıdan bakıldığında görülen bir fizik muayene bulgusu (şişlik, morarma gibi) yoktur. Ancak şüphe duyulup radyolojik tetkikleri yapılırsa bu hasarlar ortaya konabilir. İstismar tanısında en önemli basamak kuşkulanmaktır. Fiziksel istismara uğrayan çocuklar sıklıkla kanepeden düşme, yataktan düşme, kucaktan düşme gibi başka nedenlerle hastaneye getirilirler. Bu nedenle bu hikaye ile hastaneye getirilen tüm çocuklar çok dikkatli değerlendirilmeli, ailenin verdiği tepkiler doğru bir şekilde gözlemlenmelidir. Çocuğun yaralanma şiddeti ile verilen hikayenin tutarsızlığı, farklı iyileşme dönemindeki yaralanmalar, hastaneye başvuruda gecikme gibi durumlar çocuk istismarı açısından şüphe yaratmalıdır. Eğer şüphe varsa dışarıdan görünen bir muayene bulgusu olmasa bile kemik grafileri ve beyin filmlerinin (BT, MR) çekilmesi gerekir. Fiziksel istismar tanısında, özellikle de sarsılmış bebek sendromu tanısında radyolojinin önemi büyüktür.”

05 Haziran 2017 Pazartesi - 14:55

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 12 bin 500 sözleşmeli sağlık personeli alınacak.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine göre 12 bin 500 sözleşmeli sağlık personeli alımı yapılacak.

Sözleşmeli pozisyona yerleştirme işlemleri, adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanları ve tercihleri doğrultusunda ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek.

Adaylar, tercihlerini 7-13 Haziran tarihlerinde, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden ve ÖSYM tarafından ilan edilecek kılavuzda yer alan kurallara göre yapacak.

Yerleştirme takvimi ve sözleşmeli pozisyonlara ilişkin detaylı bilgilere "www.osym.gov.tr web" adresinden erişilebilecek

02 Haziran 2017 Cuma - 15:19

RAMAZAN EĞLENCELERİ AVLU’DA

Avlu Balıkesir’de 4 bin 800 metrekarelik yapay gölet su ile dolduruldu. Hizmete açılan 1. etap, Çocuk Köyü ile birlikte 130 bin metrekare büyüklüğünde. 2. etap da dahil olunca, rekreasyon alanı toplam 220 dönüm olacak. Tesisin içinde kültür merkezi ve kongre merkezi de bulunuyor. Balıkesirlilerin Ramazan gecelerinde keyifli vakit geçirebilmeleri için her ayrıntı düşünüldü. Ramazan boyunca aktiviteler devam edecek.

Balıkesir'in ilk ve tek eğlence merkezi çocuk köyü ramazan ayındada çocuklara sınırsız eğlence sunuyor. Birbirinden farklı oyun parkurlarıyla çocuklara masal dünyası tadında eğlenceyi yaşatan çocuk köyü çocukları ramazandada güldürüyor. Ramazanda çocuklara yüzde 50 indirimle eğlenme imkanı sunan çocuk köyü sınırsız eğlence ile minikleri sevindiriyor

02 Haziran 2017 Cuma - 14:19

Borcu bulunduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan Bağ-Kur’lu kalmayacak. Yaklaşık 5 milyon esnaf ve ailesi GSS’den yararlanabilecek

Hükümet sosyal güvenlik alanında tarihi bir adım daha atıyor. Borcu bulunup da sağlık hizmetinden yararlanamayan tek bir Bağ-Kur'lu kalmayacak. Yaklaşık 5 milyon esnaf ve ailesi süre uzatımları ile Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanabiliyor. Yeni yıl itibarıyla tanınan süre de dolmuş durumda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, primini ödeyemeyen Bağ-Kur çalışanlarının GSS kapsamı dışında kalmasını istemediklerini belirterek buna çözüm bulacaklarını belirtti. SGK'ya 60 günden fazla prim borcu olan esnaf ve yakınları Ekim 2015'e kadar sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Geçen yıl yapılan düzenleme ile borçlu esnafın önce yılbaşına ardından da 30 Haziran 2016'ya kadar sağlık hizmetinden yararlanması sağlandı. Son olarak da bu süre Aralık 2016'ya kadar uzatıldı.

19 Ekim 2016 Çarşamba - 10:23

1-31 EKİM MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI

Kadınlarda birinci sırada görülen meme kanserinden korunmada erken teşhis çok önemli bir yer tutar. Yapılan çalışmalar iyi organize edilmiş mamografi ile tarama programlarının meme kanserinden ölümleri %30 oranında azalttığını göstermiştir. Ancak bunun için tarama mamografisi ile henüz belirti vermeden veya ön belirtiler yeni ortaya çıktığında meme kanserinin erken teşhisinin yapılması ve tedavi olanaklarının sağlanması ile mümkündür. Erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilgilendirilmesidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır.

Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar evde her ay kendi kendine yapılan meme kontrolleri, bir doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri ve 40 yaşından sonra 2 yılda bir yapılan mamografi (meme grafisi ) olarak sayılabilir. Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde, vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

21 Eylül 2016 Çarşamba - 08:23

Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz

20 Temmuz 2016 Çarşamba - 14:21

İvrindi 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Personeli olarak; vatana ihanet içerisinde bulunanların başlattığı kalkışma sırasında hayatını kaybeden demokrasi şehitlerine Allah dan rahmet , kederli ailelerine başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileriz.

20 Temmuz 2016 Çarşamba - 14:20

İvrindi 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Personeli olarak; vatana ihanet içerisinde bulunanların başlattığı kalkışma sırasında hayatını kaybeden demokrasi şehitlerine Allah dan rahmet , kederli ailelerine başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileriz.

02 Nisan 2015 Perşembe - 16:56

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI
Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir.
Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün ürünlerinin kullanılması, sağlıksız beslenme ve obezite, alkol ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle ortaya çıkışın önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır.
Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Kanser Haftası toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelesinde önemli bir yer tutmaktadır. Erken tanı ile önlenebilir kanserlerin tarama programlarına alınması ile ilgili faaliyetler ülke geneliyle birlikte ilimizde de yapılmaktadır. Eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserden korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları ve Sigara Bıraktırma Destek Tedavisi danışmanlığı KETEM’ de ( Kanser Erken, Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) yürütmektedir.
İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün desteği ile KETEM’ de Toplum Tabanlı Meme Kanseri Taraması, Toplum Tabanlı Rahim Ağzı Kanseri ve Toplum Tabanlı Kolorektal (Kalınbağırsak) Kanseri Taramaları ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Bu tarama programlarının uygulandığı yaş grupları şu şekildedir;
30-65 yaş kadınlara serviks (rahim ağzı) kanseri taraması,
40-69 yaş kadınlara meme kanseri taraması,
50-70 yaş kadın ve erkeklere kolorektal (kalın bağırsak) kanseri taraması,
Sigarayı Bıraktırma Destek Tedavisi Programı danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
Tarama 1 saatinizi, kanser hayatınızı alır.

01 Nisan 2015 Çarşamba - 17:19

2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ
Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.

23 Mart 2015 Pazartesi - 10:56

18-24 MART YAŞLILAR HAFTASI
Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları zamanda da ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır.
Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir. Bu aynı zamanda minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir. Yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık ve yurttaşlık görevimizdir.

17 Mart 2015 Salı - 11:35

16-22 MART 2015 TUZA DİKKAT HAFTASI
Dünya Sağlık Örgütü, sadece yetişkinler için değil, 2-15 yaş grubu çocuklarda da kan basıncının kontrolü için günlük tuz tüketiminin azaltılmasını önermektedir. Aşırı tuz tüketimi sonucunda çocuklarda oluşan hipertansiyon; yetişkinlikte hipertansiyona yatkın olmaya, kalp damar hastalıklarının erken gelişimine ve erken ölümler için risk oluşumuna neden olur.
Çocukluk döneminde tuz miktarı sınırlanması ile beraber tüketilen tuzun iyotlu olmasına dikkat edilmelidir. İyot; anne karnından başlayarak bebeklik ve çocuklukta beyin gelişimi ve en yüksek mental fonksiyonlar için gerekli bir elementtir.
Araştırmalar çocukluk ve adölesan çağındaki beslenme alışkanlıklarının daha sonraki yaşamlarındaki beslenme şeklinin etkilediğini göstermiştir. Besin tercihleri, beslenme alışkanlıkları ve kararları çocukluk döneminde başlar ve yaşam boyu devam eder. Tuz ve tuzlu besinlerin sevilmesi tercih haline gelmesi öğrenilen bir durumdur. Çocuklarda tuz tadının gelişmemesi yaşamsal öneme sahiptir.
Aşırı tuz tüketimini azaltmak için pratik öneriler:
• Taze ve tuz eklenmemiş besinleri tercih edin.
• Yemeklerin tadına bakmadan tuz eklemeyin.
• Tuz içeriği yüksek olan salamura besinleri (zeytin, peynir, turşu gibi) ve konserve besinleri daha az tüketin.
• Daha fazla taze sebze ve meyve tüketin.
• Satın aldığınız hazır besinlerin etiketlerini mutlaka okuyun ve daha az tuzlu olanları tercih edin.
• Yemeğinizin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen, limon gibi besinler ile baharatları kullanın
• Ev dışında yemek yiyorsanız az tuzlu besinleri tercih edin.
• Maden suları kaynağına göre farklı miktarda sodyum içerir, sodyum içeriğini etiketinden kontrol edin.
• Az ama iyotlu tuz kullanın.
• Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı % 15 azaldığından, sofranızda tuzluk bulundurmamayı tercih ediniz.
• Yemeklerinizin Daha Az Tuzlu Olmasını İstemekten Çekinmeyin.

20 Şubat 2015 Cuma - 11:25

GRİP nedir, nasıl tanınır, ne yapılabilir?

Grip (influenza), temel olarak burun, boğaz, bronşları ve daha ender olarak akciğerleri etkileyen bir viral (virüse bağlı) solunum yolu infeksiyonudur. Genel olarak, aniden başlayan yüksek ateş, kas ağrısı, baş ağrısı ve ciddi halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ya da tıkanıklığına neden olur. Bu yakınmalara pek çok başka virüs te (rhinovirus, coronavirus, RSV, parainfluenzavirus vb) neden olabilmektedir ve aralarında ayırım yapmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, dünyada bu virüslerin aktivitesi düzenli olarak izlenmektedir. Örneğin, bu yıl, Avrupa’ da – ve muhtemelen ülkemizde - Aralık ayında ve Ocak ayının ilk yarısında RSV salgını görülmüş, hemen ardından grip infeksiyonları görülmeye başlamıştır. Halen grip aktivitesi yüksek düzeyde devam etmektedir. Önceki yıllarda ülkemizde yapılan düzenli gözlem çalışmalarında da, grip salgınlarının daha çok Ocak ayında başladığı ve Nisan ayına dek sürdüğü gözlenmiştir. Dolayısıyla, Ocak-Nisan döneminde, yukarıda sözü edilen yakınmaların geliştiği hastalarda grip infeksiyonu düşünülmelidir. Diğer aylarda benzer infeksiyon tabloları muhtemelen diğer viruslardan birine bağlı olacaktır.
Grip infeksiyonunun ayırt edilmesinin ve aktivitesinin izlenmesinin iki açıdan önemi vardır:
1. Bilindiği gibi, tüm sayılan solunum virüsleri içinde, yalnızca grip virüsüne karşı aşı vardır. Grip mevsiminin ülkemizde Ocak ayında başlaması nedeniyle, grip aşısı artık Ekim-Kasım aylarında önerilmektedir, çünkü bağışık yanıtın oluşması için en az 20 günlük bir süre gereklidir.
2. Yine bilindiği gibi, antibiyotikler virüs infeksiyonlarına karşı etkili değildirler. Yalnızca grip infeksiyonunda etkili olan (diğer virüs infeksiyonlarında etkili olmayan) ilaçlar bulunmaktadır; ancak grip infeksiyonunun ilk 48 saati içinde başlanırsa anlamlı yarar sağlamaktadırlar.
Grip virüsü insandan insana öksürük, hapşırık, konuşma sırasında saçılan damlacıklarla bulaşmaktadır. Ayrıca, infeksiyonu olan bir kişinin ellerinde de bulunabilmekte (öksürük sırasında elle ağızın örtülmesi vb sonucu), dolayısıyla bu ellerin temas ettiği yüzeylerde (örneğin, kapı kolları) uzun süre canlı kalabilmektedir. Bu nedenle, korunma amacıyla, hem infeksiyonu olan kişilerle yakın temasta bulunmamak, hem de salgın dönemlerinde sık ellerin yıkanması yararlı olmaktadır.
Grip infeksiyonu genel olarak 1-2 hafta içinde düzelir. Ancak, bebeklerde, yaşlılarda ve ciddi sağlık sorunu (kronik kalp ve akciğer hastalıkları, böbrek ve karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı vb) olan kişilerde ağır seyredebilmekte, akciğer infeksiyonlarına (zatürre) ve ölüme yol açabilmektedir. Bu nedenle, bu risk gruplarının her yıl düzenli olarak aşılanması önerilmektedir.

28 Ocak 2015 Çarşamba - 08:56

Şeker ve Tuz Kullanımında Düzenleme


81 il valiliğine gönderilen genelgede, çay ve kahve ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şekerli olarak sunulması ve yemekhane, lokanta gibi hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması gerektiği belirtildi.

Genelgede; dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen bulaşıcı olmayan hastalıkların, ülkemizde her geçen gün sayısı hızla artan ölümlerin başlıca nedenlerinden olduğu, erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bulaşıcı olmayan hastalıklardan önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı. Ayrıca genelge, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı kapsamında tüm kamu kuruluş ve kuruluşlarında alınması gereken önlemleri içeriyor.

Genelgeye göre; "Çay, kahve vb. ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması, yemekhane, lokanta vb. hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması, dileyenlerin tuz almak için ayrı bir yerde, mümkünse 0,5-1 gramlık kağıt poşetler halinde kullanmalarının sağlanması gerektiği belirtiliyor.”

14 Ocak 2015 Çarşamba - 09:28

Karbon monoksit (CO) renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinmektedir. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Zehirlenmede ilk belirtiler baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi belirtilerdir. Genellikle bu belirtiler karbon monoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir.Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.

09 Ocak 2015 Cuma - 13:36

7- 14 OCAK BEYAZ BASTON-KÖRLER HAFTASIBeyaz Baston 20. y.y. başlarında Londra da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark edebilmesi amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olduğu düşünüldüğünden Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simgeleştirilmiştir.Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası ( 7-14 Ocak ) Beyaz Baston- Körler Haftası olarak anılmaktadır. Bütün çağlar boyunca beyaz baston da körlerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır.Körler Haftası nedeniyle, farkındalık oluşturma ve çözüm amaçlı yürütülen etkinlikler ile göz sağlığının önemi vurgulanmakta, görme özürlü kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları aranmaktadır. Türkiye de yeterli olmamakla beraber 15 görme engelliler ilköğretim okulu bulunmaktadır. Hukuk alanında da çalışmalar sürdürülmektedir. Engellilerin eğitim hakkı 5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” la düzenlemeler yapılmıştır.İnsanlarda görme duyusunu kaybetme korkusu yaşam ile eşdeğerdedir. Bu derece önemli bir duyu organı olan gözlerimizin sağlığı çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulabilir. Bu konuda en önemli noktalardan birisi, birçok göz hastalığının zamanında teşhis ve tedavi edilmesi ile körlüğün önlenebileceği gerçeğidir. Hastaların bu konuda duyarlı olması, en küçük bir şikâyeti dikkate alması en kıymetli organlarımızdan biri olan gözlerimiz için çok önemlidir. Özellikle periyodik göz kontrollerinin yapılması, birçok göz hastalığının henüz belirtileri başlamadan önlenmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.Doğuştan körlüklerin en önemli sebeplerinden birisi temel göz dokularının oluşmaması veya eksik oluşudur. Bunun yanı sıra görme sinirinin veya retina adını verdiğimiz görme tabakasındaki gelişme bozuklukları ve hastalıkları söz konusu olabilir. Bu gibi bozukluklara yol açan nedenler; kalıtım, akraba evlilikleri, annenin hamileliğinde geçirmiş olduğu bir takım hastalıklar olabildiği gibi, bazı bilinmeyen nedenlerden de oluşmuş olabilirler.Muhakkak ki engelli kişi, diğer insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz özelliklerin hepsine sahiptir. Bu durumdaki kişilere acımak, çaresiz olarak görmek yerine, engelli insanların hayat kalitesini yükseltecek ve kolaylaştıracak faaliyetlerin kurumlar kadar toplum tarafından sürdürülmesi ve desteklenmesi gerekir.Tüm engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek ve bu vatandaşlarımızın tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmasını sağlamak, onlara sahip çıkarak onların sorunlarına ortak olmak, hepimizin insanı ve vicdani görevidir.Unutmayalım ki her sağlam birey potansiyel bir engelli adayıdır

03 Aralık 2014 Çarşamba - 08:44

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.
1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiş; bu karar, 1993 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralık Gününün tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlara eşit ölçüde” sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmuştur. O zamandan beri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.

06 Kasım 2014 Perşembe - 15:17

ORGAN BAĞIŞI NEDİR VE KİMLER BAĞIŞ YAPABİLİR ?

Kişinin, ölümünden sonra organlarını, ihtiyacı olan insanların kullanmasına izin vermesidir.
29 Haziran 1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışını 18 yaşını doldurmuş olmak, iki tanık huzurunda sözlü olarak yaparak ve bir hekimin bunu tasdik etmesi yeterli olacaktır.

TÜM DUYURULARI GÖSTER
HABERLER
DOKTOR YAZILARI
ÇALIŞMA PLANI
ZİYARETÇİ DEFTERİ
FOTO GALERİ
Adresler
EN SON HABERLER
Aile sağlığı merkezlerinde devrim gibi yeni uygulama

Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem başlıyor. Bu yıl başlatılan risk tarama programı kapsamında, vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel ha...

07 Eylül 2018 Cuma - 12:14
14-mart-tp-bayrammz-kutlu-olsun
14 MART TIP BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

14 MART TIP BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

14 Mart 2018 Çarşamba - 13:20
afyonkarahisar-devlet-hastanesi-ameliyathane-hemsireligi-sertifikali-egitim-programi
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Ameliyathane Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi tarafından Ameliyathane Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı 12 Ekim-12 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak olu...

21 Eylül 2017 Perşembe - 08:05
21-eylul-2017-persembe-tarihli-resm-gazete-haberleri
21 Eylül 2017 Perşembe Tarihli Resmî Gazete Haberleri

21 Eylül 2017 Perşembe Tarihli ve 30187 sayılı Resmi Gazete de bugün hangi haberler var? 21 Eylül 2017 Tarihli ve 30187 Tarihli Resmi Gazete atama kar...

21 Eylül 2017 Perşembe - 08:02
12-eylul-2017-sali-tarihli-resm-gazete-haberleri
12 Eylül 2017 Salı Tarihli Resmî Gazete Haberleri

12 Eylül 2017 Salı Tarihli ve 30178 sayılı Resmi Gazete de bugün hangi haberler var? 12 Eylül 2017 Tarihli ve 30178 Tarihli Resmi Gazete atama kararla...

12 Eylül 2017 Salı - 17:22
05-eylul-2017-sali-tarihli-resm-gazete-haberleri
05 Eylül 2017 Salı Tarihli Resmî Gazete Haberleri

05 Eylül 2017 Salı Tarihli ve 30171 sayılı Resmi Gazete de bugün hangi haberler var? 05 Eylül 2017 Tarihli ve 30171 Tarihli Resmi Gazete atama kararla...

05 Eylül 2017 Salı - 09:48
07-subat-2017-sali-tarihli-29972-sayili-resm-gazete-haberleri
07 Şubat 2017 Salı Tarihli, 29972 Sayılı Resmî Gazete Haberleri

07 Şubat 2017 Salı Tarihli ve 29972 sayılı Resmi Gazete de bugün hangi haberler var? 07 Şubat 2017 Tarihli ve 29972 Tarihli Resmi Gazete atama kararla...

07 Şubat 2017 Salı - 07:56
bulent-ecevit-universitesi-25-akademik-personel-alinacak
Bülent Ecevit Üniversitesi 25 Akademik Personel Alınacak

Bülent Ecevit Üniversitesi 25 Akademik Personel Alınacak. Aranılan şartlar neler? Başvuru şekli nasıl olacak? İstenilen belgeler neler? İşte habere ai...

03 Şubat 2017 Cuma - 17:36
03-subat-2017-cuma-tarihli-29968-sayili-resm-gazete-haberleri
03 Şubat 2017 Cuma Tarihli, 29968 Sayılı Resmî Gazete Haberleri

03 Şubat 2017 Cuma Tarihli ve 29968 sayılı Resmi Gazete de bugün hangi haberler var? 03 Şubat 2017 Tarihli ve 29968 Tarihli Resmi Gazete atama kararla...

03 Şubat 2017 Cuma - 10:24
asgari-ucret-bugun-belli-oldu
Asgari ücret bugün belli oldu!

2017 asgari ücret rakamı belli oldu. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni yıldan itibaren geçerli olacak olan asgari ücreti açıkladı. İşte detaylar...

29 Aralık 2016 Perşembe - 10:57
akademisyenler-de-icap-nobeti-ucreti-alabilecek
Akademisyenler de icap nöbeti ücreti alabilecek

Denizli Tabip Odası’nın akademisyen hekimlerin tutmuş oldukları icap nöbeti ücretleri için yargıya taşıdığı dava sonuçlandı

26 Aralık 2016 Pazartesi - 16:18
tum-yerli-uretim-tesislerinin-dikkatine-duyruu
Tüm yerli üretim tesislerinin dikkatine duyruu

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından Tüm yerli üretim tesislerinin dikkatine duyuru yayımlandı.

15 Aralık 2016 Perşembe - 09:31
13-bin-ilacin-yuzde-15-i-recetesiz-satilabilecek
13 bin ilacın yüzde 15'i reçetesiz satılabilecek

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), 13 bin ilaçtan sadece 87’sinin reçetesiz satılması üzerine önemli bir çalışma başlattı.

25 Kasım 2016 Cuma - 09:02
eczacilikta-uzmanlik-icin-eus-mesleki-sinavi-getirildi
Eczacılıkta uzmanlık için EUS mesleki sınavı getirildi

czacılıkta uzmanlık eğitimi alacakların belirlenmesi amacıyla Eczacılık Uzmanlık Sınavı (EUS) yapılacak

21 Ekim 2016 Cuma - 10:35
05-ekim-2016-arsambatarihli-ve-29848-sayili-resm-gazete-haberleri
05 Ekim 2016 Çarşamba Tarihli ve 29848 Sayılı Resmî Gazete Haberleri

05 Ekim 2016 Çarşamba Tarihli ve 29848 sayılı Resmi Gazete'de bugün hangi haberler var? 05 Ekim 2016 Çarşamba Tarihli ve 29848 Tarihli Resmi Gazet...

05 Ekim 2016 Çarşamba - 07:48
30-eylul-2016-tarihli-ve-29843-sayili-resm-gazete-haberleri
30 Eylül 2016 Tarihli ve 29843 Sayılı Resmî Gazete Haberleri

30 Eylül 2016 Cuma Tarihli ve 29843 sayılı Resmi Gazete'de bugün hangi haberler var? 30 Eylül 2016 Tarihli ve 29843 Tarihli Resmi Gazete atama kar...

30 Eylül 2016 Cuma - 07:38
2016-muhendislik-tamamlama-tercihlerin-alinmasi
2016-Mühendislik Tamamlama: Tercihlerin Alınması

2016-Mühendislik Tamamlama: Tercihlerin Alınması

28 Eylül 2016 Çarşamba - 09:31
hasta-dosyalarinin-tge-kayit-zamani-hakkinda-duyuru
Hasta dosyalarının TİG’e kayıt zamanı hakkında duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Hasta dosyalarının TİG’e kayıt zamanı hakkında duyuru yayımlandı.

28 Eylül 2016 Çarşamba - 09:30
28-eylul-2016-tarihli-ve-29841-sayili-resm-gazete-haberleri
28 Eylül 2016 Tarihli ve 29841 Sayılı Resmî Gazete Haberleri

28 Eylül 2016 Çarşamba Tarihli ve 29841 sayılı Resmi Gazete'de bugün hangi haberler var? 28 Eylül 2016 Tarihli ve 29841 Tarihli Resmi Gazete atama...

28 Eylül 2016 Çarşamba - 09:30
tum-ilac-ureticileri-ve-ruhsat-sahibi-firmalarin-dikkatine-duyuru
Tüm ilaç üreticileri ve ruhsat sahibi firmaların dikkatine duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından Tüm ilaç üreticileri ve ruhsat sahibi firmaların dikkatine duyuru yayımlandı.

28 Eylül 2016 Çarşamba - 09:00