EMZİRME HAFTASI
EMZİRME HAFTASI
03 Ekim 2016 Pazartesi - 16:25
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
emzrme-haftas

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF’in katkılarıyla 1-7 Ekim tarihleri arası Dünyada ve Ülkemizde “Dünya Emzirme Haftası“ olarak kabul edilmektedir.

            Anne sütü her zaman hazır,temiz,uygun ısıda,sindirimi en kolay besindir.      

           Anne sütü ile beslenme çocuğun sağlığı ve gelişmesi için çok önemlidir. Emzirme bebeklere ve çocuklara beslenme haklarını sağlayan en ideal yöntemdir. Bebekler için yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütü, altıncı aydan sonra ek gıdalarla birlikte iki yaşına kadar emzirme en doğru beslenme şeklidir.

 

          Anne sütü tam olarak bebeğin gereksinimi olan tüm besin ve vitamin ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. Kolayca sindirilir, ucuzdur, temizdir, bebeği hastalıklara karşı korur. İshal ve zatürreden ölüm anne sütü alan bebeklerde 10 kat daha az görülür.

          Anne sütü alamayan bebeklerde ileride diyabet(şeker hastalığı)ve obezite (şişmanlık) görülme riski daha fazladır. Anne sütü alan bebeklerde suça eğilimin daha az olduğu gözlenmiştir. Yapılan araştırmalarda anne sütü alan bebeklerin zekâ gelişimi daha yüksektir.

          Anne sütü alan kız bebeklerin ileride meme kanserine yakalanma riski de daha azdır.

          Emzirme, anne sağlığı açısından da önemlidir. Anne ile bebek arasında ilişkiyi güçlendirir. Anneyi meme ve rahim kanserine karşı korur. Emziren anneler annelikten daha fazla zevk alır.

          Bir annenin bebeğine verebileceği en güzel hediye anne sütüdür.

          EMZİRME SEVGİ AKTARMANIN EN MÜKEMMEL YOLUDUR.

Etiketler : Emzirme, Anne sütü,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.