SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ SAĞLIKDA YENİ PROJELERİ ANLATTI.
SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ SAĞLIKDA YENİ PROJELERİ ANLATTI.
15 Haziran 2017 Perşembe - 09:35
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşümün 2. dönemi ile ilgili projeleri anlattı. Sağlık Bakanı Akdağ, kapalı mekanlarda sigara içme yasağı konusuna da değinerek “Mekanlardaki kapanabilir-açılabilir alanlar, kapalı alan hükmündedir. Kapanabilir bir alansa kapalı hükmündedir. Çok ağır cezaları var. 10 bin liraya kadar para, tekrarında kapatma cezası var” diyerek uyarıda bulundu.

“Sezaryen doğum” ifadesini de eleştiren Bakan Akdağ, bunun doğrusunun “sezaryen ameliyatıyla doğum” olduğunu belirtti. Sezaryen ameliyatıyla doğum oranını düşürmek için çalıştıklarının altını çizen Akdağ, “Sezaryen ameliyatıyla çocukların doğma oranı İstanbul’da özel hastanelerde yüzde 70’lere doğru gitmekte. Anne ve bebeğim ihtiyacı duyması durumunda sezaryen ameliyat yapılabilir. ‘Normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu?’ diye bir soru sormak kanunsuz bir davranıştır. Gereksiz sezaryen ameliyatı yapan hastanelere ceza veriyoruz. Gereksiz sezaryen ameliyatı yapan uzmanı da eğitime alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Fermuar için spot'

Akdağ, ambulanslara yol verme kültürünün gelişmesinin biraz zaman alacağına işaret ederek, “fermuar biçimi” yol vermenin yaygınlaşması için kamu spotları, animasyonlar, okullarda eğitim ve çeşitli kampanyalar yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

İstanbul Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı"nın kapanışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kapalı mekanlarda sigara içme yasağı konusuna değinerek, yasağa uymayanlara çok ciddi yaptırımların uygulandığını belirterek şöyle konuştu: Bütün kapalı mekan sahiplerine ifade ediyoruz; kapanabilir-açılabilir alanlar, kapalı alan hükmündedir. Kapanabilir bir alansa kapalı mekan hükmündedir. Çok ağır cezaları var. 2016 rakamları biraz yüz güldürücü, tekrar yüzde 30,5'lara indik. Daha aşağıya çekmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. 

2 bin kişiye bir aile hekimi 

Bakan Akdağ, "İstanbul'da şu anda bin 114 aile sağlığı merkezimiz var. 4 bin 368 de aile hekimliği birimimiz var. Bu hesaba göre 3 bin 300 kişiye bir aile hekimimiz düşüyor. Hedefimiz 2 bin kişiye bir aile hekiminin düşmesi. Bu da yeni aile sağlığı merkezlerin yapımını veya mevcut olanların büyütülmesini gerektiriyor. Öte yandan İstanbul'da 27 sağlıklı yaşam merkezimiz var, bu sayıyı 60'a çıkaracağız. İçinde aile hekimleriyle, diyetisyenleriyle, psikologlarıyla, beden eğitimi öğretmenleriyle, özel eğitim almış hemşireleriyle ve buna benzer karakterde personellerle donatılmış olacak" 
diye konuştu.

Etiketler : GÜNDEM HABER, BASIN,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.